WEEKENDS IN THE KITCHEN: ELDERBERRY & GINGER FLU SYRUP ❤ СИРОП ОТ БЪЗ И ДЖИНДЖИФИЛ ПРОТИВ НАСТИНКА
Тази пролет се запознах с нови и невероятни хора тук в село. Бързо се сприятелихме и често се събирахме да си говорим на различни теми. Обсъждахме и разменяхме книги, рецепти, плодове и зеленчуци домашно производство. В едни разговор стана ясно, че в нашето село бъз не се намира, онзи бъз на който събираме цветовете за сироп. Бързо взехме решение, да отскочим до съседно село. Набрахме доволно количество цветове и си направихме сироп по тази рецепта.
Наближи есента, бъз има в нашето село, но той е друг вид, тревист бъз. Този от който се прави сироп, но от плодовете. Така най- лесно обяснявам разликата на незапознатите с биологичните видове. Съвсем на кратко по- долу обяснявам за Тревистият бъз, къде се среща, как се използва и какви лечебни свойства притежава.
Наименование:
Тревистият бъз (Sambucus ebulus), известен още като черен бъз, бъзак, бъзе, бъзуняк, ниско бъзе е известно лечебно растение още от древността.
Описание:
Черният бъз е тревисто растение с пълзящо коренище, изправено, голо, не набраздено стебло, достигащо до 2 метра височина. Цветовете са с неприятна миризма, събрани във връхна плоска щитовидна метлица, широка 5–16 см, с 3 главни лъча. Плодът ягодовиден, месест, черен, дълъг около 4 мм. (из книгата на Борис Китанов "Разпознаване и събиране на билки")
Тук е момента да отбележа, че Черният бъз често се бърка с Дървовиден бъз, свирчовина (Sambucus racemosa), който достига до 5-8 метра височина, изглежда като висок храст с кора наподобяваща дърво (от там и името му). Използваемата част са съцветията, които се събират на пролет. Рецепта за сироп от бъз може да намерите тук. Някой използват и плодовете, но за тях не е доказано лечебно действие.
Използваема част:
Коренища- сушени, само по предписание на лекар или опитен билкар.
Съцветия- използват се сурови или сушени за външно приложение, под формата на запарки, чай, бани или с козметична цел.
Плодове- сушени, сурови или на пулп. Използват се в хранителната индустрия, като ликьори, вино, сироп, мармалади.
Местонахождение:
По пустеещи буренясали места, край пътища, ниви, реки и други в цялата страна почти до 2000 м н. в. Цъфти юни — септември.
Лечебни свойства:
В медицината се използват изсушени корени и добре узрелите плодове. Действието им e слабително, потогонно, сироп от плодовете на тревистият бъз се използва при кашлица, болно гърло, настинка и простудни заболявания. Изсушени цветове или плодове се препоръчват при кожни заболявания и обриви под формата на бани. Приладат се при направата на домашни маски за лице, тяло и коса. Действието на Тревистият бъз е успокояващо, омекчаващо и често се прилага при лечение на псориазис.
Плодовете се зползва също като багрилно средство.
Природозащитен статус:
Тревистият бъз не е защитен вид по Закона за биологичното разнообразие.
5-6 големи китки с добре узрели плодове (или 7-8 малки)
1 литър вода
кората на един лимон
една пръчка канела
1ч.ч. пчелен мед
парче джинджифил според вкуса ви
стъклена бутилка
етикети
Метод:
Не забравяйте да напишете на етикета съдържанието на бутилката!
Имайте предвид, че тази рецепта на бъзов сироп е концентрат, приложението му е с лечебна цел и не бива да се прекалява. Кърмачки и бременни жени не е препоръчително да го консумират.
Част от информацията е взета от книгата на Борис Китанов "Разпознаване и събиране на билки" Рецептата е модифицирана версия от IG на Fern (не е публикувана в блога ѝ)
Коментари
Публикуване на коментар